Blog

Okiem eksperta

kamienie milowe milestone w umowie z podwykonawcom jak je negocjować

Na co zwrócić uwagę przy definiowaniu milestone’ów w umowie z podwykonawcą gry

W umowach z podwykonawcami gier bardzo często projekt dzielony jest na fazy, zwane milestone’ami.

Zakres każdego kamienia milowego i terminy na ich wykonanie najlepiej jest omówić wewnętrznie z osobami odpowiedzialnymi za produkcję i zatwierdzanie poszczególnych milestone’ów. Kamienie milowe powinny być zdefiniowane bardzo jasno i konkretnie, a terminy muszą być realne do osiągnięcia.

Oczywiście, osiągnięcie każdego kamienia milowego powinno zależeć nie tylko od przesłania określonych materiałów na czas, ale również od uzyskania akceptacji tych materiałów przez zlecającego.

O czym jeszcze warto pamiętać przy negocjowaniu kamieni milowych?

Kamienie milowe / milestony – jak uzgodnić wynagrodzenie?

Jedną z najważniejszych kwestii przy definiowaniu milestone’ów jest określenie wynagrodzenia, które zostanie wypłacone po ich osiągnięciu. Przykładowym błędem, który może odbić się czkawką, jest zgodzenie się na wysokie zaliczki, wypłacane już przy zawarciu umowy. Wysokie, czyli dużo wyższe niż wynagrodzenie wypłacane za pojedyncze milestone’y. Im bliżej zakończenia projektu, tym zapał do ukończenia projektu może być coraz mniejszy, szczególnie jeśli większa część wynagrodzenia jest już na koncie podwykonawcy.

Dlatego tak ważne jest rozłożenie płatności w sposób, który zapewni, że za dowiezienie końcowego produktu podwykonawca otrzyma od nas jakiś bonus. Takie wyższe wynagrodzenie za końcową fazę projektu (np. o 15% od standardowego wynagrodzenia za poprzednie milestone’y) ma za zadanie zdopingować zleceniobiorcę do działania do samego końca.

Ta zasada będzie miała zresztą zastosowanie nie tylko przy produkcji gier. Zapamiętaj ją przy negocjacjach dotyczących każdej innej umowy – czy to rat wypłacanych deweloperowi za budowę domu, czy wynagrodzenia autora za napisanie książki.

Jak dobrze zdefiniować kamienie milowe w umowie

Uzgodnienie wynagrodzenia, szczególnie za ostatni kamień milowy, musi iść w parze z odpowiednim zdefiniowaniem produktu, który chcesz otrzymać po zakończeniu projektu. Przykładowo, przy produkcji i wydaniu gry niezwykle istotne jest uzyskanie certyfikacji. Dlatego w przypadku umów, których przedmiotem jest stworzenie gry czy samego portu, bardzo istotne jest, aby podwykonawca był zobowiązany do świadczenia usług aż do momentu, w którym gra otrzyma certyfikację. Nie chcemy przecież zostać na lodzie w momencie, gdy gra jest już prawie gotowa do publikacji.

Przykładowo, ustalenie z podwykonawcą, że ostatni milestone zostanie osiągnięty i wynagrodzenie wypłacone już po zgłoszeniu gry do certyfikacji, nie będzie korzystne dla ciebie jako zamawiającego usługę. Podobnie, niewystarczające będzie umówienie się, że kamień milowy zostanie osiągnięty, gdy przesłany przez podwykonawcę produkt jest „gotowy do certyfikacji”.

Dobre opisanie kamieni milowych, przykładowo w załączniku, jest jednym z najważniejszych elementów umowy. Często pozwala na ocenę przygotowania drugiej strony do terminowego wykonania umowy, a także do jej gotowości do poświęcenia się projektowi do samego (szczęśliwego) końca.

Jeśli masz jakieś problemy z negocjacjami umowy z podwykonawcą, skontaktuj się z naszą kancelarią, a postaramy się Ci pomóc.

Autorka wpisu: Justyna Dzik - Wykrętowicz
Kategoria: Okiem eksperta
Tagi: dobra umowa kamieniemilowe umowa z prawnikiem You Do Business We Do Legal