P BOX, dla kogo jest IP BOX, co to jest IP BOX

IP BOX – czym jest i czemu ma służyć

Od 1 stycznia 2019 roku Polska dołączyła do grupy państw, które posiadają system ulg w podatku dochodowym z tytułu komercjalizacji praw własności intelektualnej (IP). Regulacje prawne dotyczące tzw. IP BOX mają być zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia oraz komercjalizowania innowacji w Polsce.

Mówimy tu o preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką w podatkach dochodowych PIT oraz CIT. Jest więc o co powalczyć. Rzetelnie należy jednak uprzedzić, że temat do najprostszych nie należy. Jak można było przypuszczać, ta atrakcyjna i długo wyczekiwana regulacja ma wiele niuansów oraz pułapek.

Cykl opracowań o IP BOX

Temat wprawdzie nie jest łatwy, ale na pewno i ważny, i potrzebny. Podejmujemy więc wyznawanie i otwieramy cykl artykułów, które planujemy zamieścimy na naszym Blogu w zakresie IP BOX.

Regulacja IP BOX plasuje się na styku prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej oraz prawa podatkowego. O ile w prawie autorskim, a szerzej w prawie własności intelektualnej, posiadamy specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, to prawo podatkowe jest domeną zarezerwowaną dla doradców podatkowych.

Aby zapewnić rzetelne i kompleksowe podejście postanowiliśmy, że autorami poszczególnych opracowań będą zarówno adwokaci z naszej Kancelarii, jak i doradcy podatkowi z kancelarii doradztwa podatkowego – Kancelaria Małgorzata Rentflejsz i Wspólnicy Sp. k. – z którą współpracujemy w tym obszarze.

Dlaczego powstał IP BOX

Wprowadzając przepisy o IP BOX Polska dołączyła do grona państw, które stosują rozwiązania typu Innovation BOX. Czyli w skrócie takie, które dotyczą księgowości badawczo-rozwojowej.

Wprowadzanie do systemu podatkowego tego rodzaju ulg ma zachęcić przedsiębiorców do angażowania się w innowacje, w działalność badawczo-rozwojową oraz nowe technologie. Założeniem jest odciążenie rodzimego biznesu z balastu wysokich danin publicznych oraz stymulowanie wzrostu.

Jest to bardzo pożądany kierunek zmian i oceniamy go pozytywnie. Szczególnie, że inne gospodarki, podążające za światowymi trendami już jakiś czas temu wprowadziły podobne rozwiązania. Kraje posiadające atrakcyjne systemy podatkowe wspierają rozwój myśli technologicznej oraz inwestycje w innowacje. W rezultacie zrzeszają inwestorów i kreują przyszłość.

W Europie, wśród tych krajów są m.in. Holandia, Belgia, Luksemburg, Wielka Brytania, Słowenia, Cypr i Węgry. Preferencyjne stawki podatku PIT i CIT kształtują się różnie w poszczególnych krajach. U nas będzie to stawka 5% dla podatku dochodowego, zamiast standardowych 19%. Na tle innych prawodawstwa to wprawdzie nie jest najniższa stawka, ale zawsze coś.

Od kiedy nowe przepisy o IP BOX

Ulga IP Box była flagowym projektem prac legislacyjnych w 2018 roku. Jak czytamy w oficjalnych Objaśnieniach Ministra Finansów, przepisy o IP BOX to novum w polskim systemie prawa podatkowego, co oznacza że nie ma jeszcze wykształconej praktyki, a nawet teorii stosowania tych przepisów w Polsce.

Nowe przepisy formalnie zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2019 roku. Osobna sprawa, to od kiedy polski podatnik będzie mógł efektywnie skorzystać z nowej, obniżonej stawki podatku dochodowego.

Pierwotne doniesienia powodowały wrażenie, że skorzystanie z nowej stawki będzie możliwe od razu, czyli już w trakcie roku 2019. Jak jednak wynika z treści Objaśnień Ministra Finansów, realnie podatnik skorzysta z nowej, 5-procentowej stawki podatku dochodowego dopiero w zeznaniu podatkowym za 2019 rok.

Strategia komercjalizacji praw własności intelektualnej

To tyle na początek. W kolejnych artykułach z serii IP BOX będziemy informować m.in. o tym, jakie podmioty mogą skorzystać z tej preferencji podatkowej; czym są tzw. kwalifikowane prawa własności intelektualnej oraz jak przygotować odpowiednią dokumentację. Będziemy też podpowiadać, na co zwracać uwagę przy ustalaniu własnej strategii zarządzania innowacjami oraz prawami własności intelektualnej po to, aby bezpiecznie i zyskownie dokonywać ich komercjalizacji.

Skomentuj