Jak walczyć z nieuczciwą konkurencją – nasze audycje w Radio TOK FM
Jeśli mieliście bardzo gorącą końcówkę ubiegłego roku i umknęły Wam audycje w Strefie Szefa w Radio TOK FM z naszym udziałem, to mamy dla Was małą przypominajkę. Zanim jednak o tym, to krótkie podsumowanie. Tak się bowiem składa, że w ubiegłym roku bardzo dużo rozmawialiśmy o tym, jak wspierać wasze firmy i jak walczyć z nieuczciwą konkurencją.
Przedsiębiorca w obliczu czynu nieuczciwej konkurencji – 12. U-Rodziny IFR
Końcem października 2019 r. braliśmy udział w zjeździe firm rodzinnych organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR). Podczas naszego panelu „Przedsiębiorca w obliczu czynu nieuczciwej konkurencji” dyskutowaliśmy o tym, jak walczyć z nieuczciwą konkurencją. Rozmawialiśmy o typowych nadużyciach oraz o potrzebie wzmacniania świadomości i lojalności w biznesie. O tym, dlaczego warto budować polityki bezpieczeństwa firmy i chronić w ten sposób przewagę konkurencyjną.
Sztab Antykryzysowy
W skład naszego Sztabu Antykryzysowego podczas 12. U-Rodzin IFR weszło czterech ekspertów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą:
Irena Kurdziel, założycielka firmy Kotrak. Pani Irena była bohaterką naszego case study. Jej firma padła ofiarą ataku ze strony zaufanych menedżerów, którzy potajemnie stworzyli własny, konkurencyjny dla Kotraka biznes na bazie klientów swojego byłego pracodawcy. To na bazie tego przypadku prowadziliśmy dyskusję.
Adwokat Katarzyna Leder Salgueiro, z Kancelarii Leder, która specjalizuje się w prowadzeniu spraw karnych dla biznesu, na co dzień chroni interesy spółek i przedsiębiorców w postępowaniach karnych oraz prowadzi sprawy dotyczące nieuczciwej konkurencji.
Adwokat Ewa Krzemień, z Kancelarii EK-Legal, od początku w swojej praktyce zajmuje się doradztwem prawnym dla biznesu. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, w szczególności w prawie autorskim, znakach towarowych oraz zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Artur Dyczko, właściciel Agencji Detektywistycznej DETE. Świadcząc usługi detektywistyczne wspiera on biznes i pomaga wykryć, czy w firmie są podejmowane nielegalne działania, jakie i przez kogo.
Gdy były menedżer nie gra fair – Puls Biznesu
Nasze wystąpienie na Panelu urodzinowym IFR zainteresowało przedstawicieli mediów i w listopadzie 2019 roku ukazała się relacja prasowa na ten temat w Pulsie Biznesu. Polecamy tę lekturę, gdyż redaktor Sylwia Wedziuk bardzo trafnie oddała istotę poruszanych przez nas problemów. Ponadto, w materiale przytoczono wskazówki, których udzielaliśmy wówczas przedsiębiorcom.
Pisałam o tym wszystkim szerzej w listopadowym poście na naszym blogu, do którego lektury również zapraszam.
Lady Business Club – Brainstorm z Ekspertem
W dniu 26 listopada 2019 wzięliśmy udziału w 70. Brainstormie z Ekspertem organizowanym przez Fundację Lady Business Club.
W klimatycznych wnętrzach Galerii Xanadu w Warszawie rozmawialiśmy o tym, jak bronić się przed utratą przewagi konkurencyjnej w sytuacji, gdy kluczowi pracownicy zakładają działalność konkurencyjną i w oparciu o wypracowane z poprzednim pracodawcą rozeznanie rynku, know-how i doświadczenie, próbują przejąć klientów wychodząc do nich z tym samym lub podobnym produktem.
W roli ekspertów wystąpili ponownie: adwokat Ewa Krzemień, adwokat Katarzyna Leder Salgueiro oraz Artur Dyczko. Nawiązała się ciekawa i ożywiona dyskusja z przedsiębiorcami, podczas której odpowiadaliśmy na wiele praktycznych pytań. Rozmawialiśmy między innymi o tym, jak tworzyć procedury przeciwdziałania czynom nieuczciwej konkurencji; jakie umowy zawierać z członkami zespołu, klientami, dostawcami oraz z partnerami biznesowymi. Dodatkowo wyjaśnialiśmy jak prowadzone są sprawy o czyn nieuczciwej konkurencji na drodze sądowej i karnej. No i w jakich sytuacjach warto skorzystać z usług detektywa i na czym polega jego praca.
Strefa Szefa Radio TOK FM – Jak walczyć z nieuczciwą konkurencją w firmie
W grudniu 2019 roku adwokat Katarzyna Leder Salgueiro i adwokat Ewa Krzemień, na zaproszenie redaktor Marzeny Mazur, gościły na antenie Radia TOK FM w audycji Stera Szefa. Były to w sumie dwie audycje poświęcone temu tematowi, tym razem z perspektywy Szefa.
Pierwsza audycja miała miejsce w dniu 1 grudnia 2019. Link do podcastu oraz transkrypcji tej audycji znajdziemy na stronie Radia TOK FM.
Temat okazał się na tyle ciekawy i potrzebny, że spontanicznie zapadła decyzja o jego kontynuacji. Tak więc tydzień później, w dniu 8 grudnia 2019 odbyła się druga audycja. Link do podcastu oraz transkrypcji tej drugiej audycji również znajdziemy na stronie Radia TOK FM.
Na początku redaktor Marzena Mazur obrazowo nawiązała do powracającego nocnego koszmaru. To sytuacja, gdy nasz najlepszy handlowiec (lub inny kluczowy pracownik) odchodzi z naszej firmy z bazą wszystkich klientów i zaczyna pracować dla konkurencji. Tuż po tym, wszyscy klienci odchodzą wraz z nim. Budzimy się zlani potem i zaczynamy zastanawiać się, co możemy zrobić, aby jednak do takiej sytuacji nie doszło.
Podczas audycji w Strefie Szefa rozmawialiśmy więc o tym, jak się zabezpieczać i przed czym się zabezpieczać. Poruszyliśmy m.in. takie tematy:
Jak Szef powinien budować bezpieczeństwo swojej firmy.
Po co i jak zrobić audyt waszej istniejącej dokumentacji.
Jakie klauzule zawierać w umowach.
W jaki sposób budować i chronić tajemnicę przedsiębiorstwa.
Jak zawrzeć ważną umowę o zakazie konkurencji.
Jakimi metodami chronić się przed podkradaniem pracowników.
Czy warto negocjować aneksy i jak to robić.
Jakie działania ochronne o naturze faktycznej warto podjąć, aby uzupełnić instrumenty prawne.
Co robić, gdy mleko się już wylało
Naszą misją jest budowanie świadomości i prewencja. Czasem jednak zmiany przychodzą nieuchronnie i nie pozostaje nic innego, jak na nie zareagować. Dlatego tak dużą wagę kładziemy również na przygotowanie się do nich. Przygotowanie i szefów, i firm.
Zakładamy, że – korzystając z nabytej wiedzy, wdrożonych dobrych praktyk, fachowej pomocy i doświadczenia ekspertów – tytułowy Szef będzie odpowiednio przygotowany, aby szybko i zdecydowanie zareagować. I jeśli w jego firmie wydarzy się czyn nieuczciwej konkurencji, to sprawnie działający Sztab Antykryzysowy będzie w stanie go zatrzymać, minimalizując ryzyko strat oraz dbając o bezpieczeństwo firmy oraz morale zespołu.
***
Na dzisiaj tyle, ale będzie ciąg dalszy. W roku 2020 planujemy bowiem dalszą ofensywę w temacie jak walczyć z nieuczciwą konkurencją. Nie tylko na naszym blogu i w ramach kolejnych wystąpień. Dodatkowo – i tu nowość – w formie warsztatów dla przedsiębiorców, które planujemy przeprowadzić. Chcemy uświadamiać, edukować i pomagać wam bezpiecznie prowadzić biznes. Razem promujmy lojalność w biznesie!