Blog

Prawo w grach video

Zgoda na wykorzystanie wizerunku w grze video

Wasz zespół pracuje nad grą video i potrzebuje realistycznie wyglądających bohaterów. Z grubsza są tu cztery opcje. Próbujemy z grafikami stworzyć coś od zera – przy niektórych grach może być jednak słabo i raczej braknie nam mocy twórczych. Możemy próbować szczęścia z serwisami stockowymi – w ostatnim poście pisaliśmy jednak, że może i będzie łatwo i szybko, ale niekoniecznie bezpiecznie. Możemy wreszcie zadzwonić do znajomego fotografa, który w swoim portfolio ma zdjęcia modeli – jeśli akurat zbiegną się one z naszymi oczekiwaniami, to jest nad czym dalej pracować. No i na koniec możemy zorganizować sesję dedykowaną naszym potrzebom i zadbać o ten proces kompleksowo – będzie więcej zachodu, ale są też duże plusy.

Jeśli na poważnie myślicie o swojej grze, a dodatkowo postaci, które tworzycie to ważny element gry, to warto rozważyć wariant z dedykowaną usługą – czyli sesję zdjęciową uszytą na miarę i taką samą dokumentację umowną.

Photo by Chris Murray on Unsplash

Poniżej dzielimy się kilkoma obserwacjami, które dotyczą prawnych aspektów pozyskiwania zgód od modeli. Z akcentem na fakt, że wizerunek modela ma być wykorzystany właśnie na potrzeby produkcji gry video.

Zgoda na rozpowszechnianie cudzego wizerunku

Podstawy są niezmienne. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Istnieją wprawdzie ustawowe wyłączenia, kiedy rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga zezwolenia, jednak nie radziłabym liczyć, że z nich skorzystamy.

Nie zostawiajmy też tego tematu wyłącznie w rękach fotografa. Wprawdzie profesjonalne studio fotograficzne powinno o tym pomyśleć, ale ostatecznie to nasza gra i to my chcemy korzystać z wizerunku. Polecam więc inwestycję w porządną dokumentację, aby uregulować temat odpowiednio szeroko i bezpiecznie.

Pisemna zgoda od modela

Kolejna podstawowa sprawa to forma, w jakiej model udziela nam swojej zgody (lub licencji – o czym jeszcze będzie mowa). Pomimo, że nie ma takiego ustawowego wymogu, zdecydowanie rekomendujemy odpowiednie zgody pozyskać na piśmie. Nie będzie wówczas wątpliwości, że zgoda została udzielona ani jaki jest jej zakres. W szczególności nie radzimy opierać się na samym zapewnieniu fotografa, że takie zgody od modeli pozyskał w przeszłości. Ani na oświadczeniu, że dla fotografa jest oczywiste, że model wyraził zgodę, skoro otrzymał wynagrodzenie za pozowanie.

I tu przechodzimy do sedna. Czyli do ustalenia oraz opisania, w jakim dokładnie celu i gdzie chcemy wykorzystać zdjęcia, czy też nagrania lub inne treści z wizerunkiem modela. Ja jestem fanem preambuł i zwięzłego opisania nie tylko istoty, ale też tła przedsięwzięcia. Trzeba przy tym zastanowić się, jakie mamy plany nie tylko na dziś, ale i na przyszłość. Załóżmy od razu, że nikt nie będzie potem szukał tych modeli, aby podpisywać aneksy. Zresztą często mogą one być już dużo droższe…

Komercyjne wykorzystanie wizerunku

Nie można pominąć, że przy grach video mówimy o komercyjnym wykorzystaniu wizerunku. Zdecydowanie musimy to uwzględnić w dokumentacji, którą podpisuje z nami model. Komercjalizacja dóbr osobistych (a do nich zaliczamy wizerunek) oraz merchandising to specyficzne i dość trudne tematy, napiszemy niebawem o tym osobny wpis. Już teraz bądźcie wyczuleni na to hasło.

Modyfikacje i oszpecenie wizerunku

Czy zamierzacie przenieść wizerunek modela wiernie do waszej produkcji? A może będzie on tylko bazą do dalszego kreowania postaci. Jeśli myślimy o dalszym modelowaniu, to trzeba uwzględnić, że nie w każdej grze komputerowej mamy tylko przystojnych i atrakcyjnych bohaterów. Mówiąc krótko, nie każdy bohater wygląda jak Keanu Reeves w Cyberpunk 2077. Zdarzają się przecież czarne charaktery. Są też brutalne gry albo takie, których bohaterowie wręcz odstraszają swoją aparycją. Tak jest przykładowo w grach o zombie.  Ważne, aby i to uwzględnić, szczególnie jeśli wizerunek modela ulegnie istotnym modyfikacjom i oszpeceniu, aby dopasować go do realiów gry.

Odpłatne wykorzystanie wizerunku czy honorowy fan gier video

Nie możemy pominąć kwestii wynagrodzenia. Ustalmy jasno, czy nasz model oczekuje wynagrodzenia z tytułu udziału w sesji oraz zezwolenia na wykorzystanie wizerunku w grze. Być może model wspiera nas nieodpłatnie, bo – na przykład – jest wielkim fanem naszych produkcji. Trzeba wiedzieć, że nieodpłatne zgody na wykorzystanie wizerunku są prawnie dopuszczalne, choć nie tak częste. Należy jednak o tym wyraźnie napisać, aby nie pozostawiać miejsca na wątpliwości.

To tyle na razie w ogólnym zarysie. Temat na pewno niebawem będzie miał ciąg dalszy, szczególnie że jest jednym z moich ulubionych. W kolejnych postach napiszemy więcej o tzw. model release i o tym jak pozyskiwać zgody od modeli, którzy nie są pełnoletni. Będzie też wpis dedykowany umowom z fotografem. Koniecznie więc śledźcie naszego bloga!

 

Autorka wpisu: Ewa Krzemień
Kategoria: Prawo w grach video
Tagi: jak się robi gry wideo model release wizerunek w grze wideo zgoda na rozpowszechnianie wizerunku